listings

Show Listings!!!

listings

For those of you looking to see some live music in the next couple weeks here’s a run down of upcoming shows!! Mutek is taking over the next couple days, followed by Suoni Per Il Popolo for the month of June. Suoni will also be hosting June’s Montreal Sessions so keep checking in! This Friday don’t miss Cinema L’Amour’s album release show at Brasserie Beaubien! Good weather and musics all round!

THURSDAY MAY 30

  • Small Black, Heavenly Beat @ Club Lambi
  • Mindil Beach Markets, the Rocket Alarms et Bright September @ O Parto Vys
  • Band Stand: First You Get the Sugar, Diamond Bones, the Comedy, Po Lazarus and Life in Winter @ Lion D’Or
  • MUTEK: Nocturne 2 with Frivolous, Jamie Lidell, Brandt, Brauer Frick and Wishmountain @ Metropolis
  • MUTEK: Experience 2 with Atam One, Dead Horse Beats and Maxime Robin @ Le 2.22 – La Vitrine
  • MUTEK: Dromos with Maotik and Fraction @ Satosphere
  • MUTEK: Nocturne 2 with Pulses, Lee Gamble, Andy Stott, Deadbeat and Martyn @ La S.A.T.
  • MUTEK: Play 2 with Nicolas Bernier, Zodiacal Light, Michel Plamondon and John Blouin @ Studio Hydro-Quebec Monument National
  • Taurey Butler Jazz trio @ House of Jazz
  • Heavy MTL Lookahead: Of Temples, Truth or Scare, Derelict, Death Lullaby and Unbeing @ Theatre Corona
  • Skeletonwitch, Anciients, Erimha and Venomenon @ Il Motore
  • Gates and Vasudeva @ Casa Del Popolo
  • Bharath and His Rhythm Four @ Upstairs Jazz Bar

FRIDAY MAY 31

  • Ale Dee (album launch) with Ryan Stevenson, Randy Raymond, No Rush for a Lie, Ray Ray, Donlase, the Verse, Yann Belanger, DJ Freakyfrank, D Clatt @ Le National
  • Taurey Butler Jazz trio @ House of Jazz
  • Heavy Soundz and Cool Roots @ La Sala Rossa
  • Cinema l’Amour (ALBUM LAUNCH!!!) with Saxsyndrum & Loose Strife @ Brasserie Beaubien
  • MUTEK: Dromos with Maotik and Fraction @ S.A.T.
  • MUTEK: AVisions 3 with Michael Trommer, Nokami, Antoine Schmitt, Frank Vigroux and K.A.N.T.N.A.G.A.N.O @ Maison Ludger-Duvernay
  • MUTEK: Experiences 3 with Ramzi, Hear and MacGuffin @ Le 2.22 – La Vitrine
  • MUTEK: Nocturne 3 with Vlooper, Lukid, Boundary, Onra and Gaze @ S.A.T.
  • MUTEK: Nocturne 3 with Ryoichi Kurokawa, Emptyset, Jon Hopkins and Robert Hood @ Metropolis
  • DKMD, Stab Liason and Fatal Suit @ Casa del Popolo
  • Tangoriental @ Upstairs Jazz Bar
  • Brahja Waldman’s Quartet (album launch) @ Resonance
  • Kaliroots @ Les Bobards\
  • Mia Verko, This Hisses and Smokes @ Le Cagibi
  • Dead Messenger and the In and Outs @ Barfly

SATURDAY JUNE 1

  • MUTEK: Experience 4 with Valentin Stip, Jesse Bru, Van Did and Dejuepuchas @ Le 2.22 – La Vitrine
  • MUTEK: Minimal ≠ Minimal @ PHI Centre
  • MUTEK: Dromos with Maotik and Fraction @ S.A.T.
  • MUTEK: AVisions 4 with Matthew herbert and 1024 Architecture @ Maison Ludger-Duvernay
  • MUTEK: Nocturne 4 with Ame, Cloudface, Laurel Halo, John Talabot, John Roberts and Efdemin @ Metropolis
  • MUTEK: Nocturne 4 with Emika, Tokimonsta, Nosaj Thing and Letherette @ S.A.T.
  • MUTEK: Play 4 with Tim Wescott, Manuel Chantre and SlowPitch @ Studio Hydro-Quebec Monument National
  • The Stranglers, Mike Marlin and the Hellbound Hellcats @ Telus Theatre
  • Cannibal Corpse, Napalm Death, Immolation and Beyond Creation @ Club Soda
  • Hooded Fang, Blonde Elvis, How Sad and DJ Noah Bick @ The Plant
  • A la Vino Tinto @ Upstairs Jazz Bar
  • Bon Vivant (album launch) with the Hunters and the Traders @ L’Escogriffe
  • Dopplebanger, Heathers, Ruff Talons, Studfinder and DJ Hot Rock @ Brasserie Beaubien
  • Family Curse, Ultrathin, Hand Cream, Paradise @ Drones Club
  • SPRING POP w/ Blood & Blass, Johnny Griffin, Li’l Andy, Ira Lee, @ Place de la Gare Jean-Talon

SUNDAY JUNE 2

  • Epps, Caloia, Bamford and Thomson @ La Brique
  • MUTEK: Piknic with Axel Boman, Dewalta and San Proper @ Parc Jean-Drapeau
  • MUTEK: AVisions 5 Bugge Wesseltoft, Henik Schwarz, Pantha du Prince and the Bell Laboratory @ Maison Symphonique
  • MUTEK: Nocturne 5 with Pheek, Diagraf, Dictaphone, Juan Atkins, Moritz Von Oswald, Juju and Jordash @ Le S.A.T.
  • Andrew Kushnir Trio @ BBAM! Gallery
  • The Uncluded Hokey Fright Tour with Hamell On Trial @ Il Motore
  • Ringo Deathstarr, Aim Low and Femme Accident @ Kathy & Kimy
  • The Golden Hour @ Casa Del Popolo
  • Arden Arapyan @ Upstairs Jazz Bar
  • SPRING POP w/ Pigeon Phat, Elena Stoodley, Nona Wo, Domlebo @ Place de la Gare Jean-Talon

MONDAY JUNE 3

  • Monique Giroux @ L’Astral
  • AKUA (EP launch) with Pegasus Warning and Holobody @ Le Belmont
  • Wilderling, Ghost Lights and Anna Scouten @ O Patro Vys
  • Jam with Chet & Jim Doxas @ Upstairs Jazz Bar

TUESDAY JUNE 4

  • Kalmunity Tuesdays, live organic improv @ Les Bobards
  • Mount Kimbie with Holy Other and Vilnyl Williams @ La S.A.T.
  • The Dandy Warhols @ Club Soda
  • Paddle to the Sea, Kieran Blake and Ernie Coombs @ Divan Orange
  • Francois Jalbert & Jerome Beaulieu @ Upstairs Jazz Bar
  • Psychic Handshake & CKUT co-present: UBT (Album Release!!!) w/ Tonstartssbandht, The Ketamines, The Knows @ La Sala Rossa

WEDNESDAY JUNE 5

  • Time Fletcher @ Bily Kun
  • Hands and Slight @ Il Motore
  • Devendra Banhart @ Corona Theatre
  • Glenn Jones and M.Mucci @ Casa del Popolo
  • Grouper,Syngja and Oliver Davidson Southgate @ La Sala Rossa
  • Sabenita et Son Trio @ Upstairs Jazz Bar
  • Les Monstres Terribles with the Opera @ L’Escogriffe
  • The Awkwards and El Salvador @ Divan Orange

THURSDAY JUNE 6

  • Lee Ranaldo w/ Steve Shelley and Nick Kuepfer @ La Sala Rossa
  • Women of the World Series presents Ingrid St-Pierre @ Segal Centre
  • Gato @ Bily Kun
  • Red Handed Denial, See Through Secrecy, Ooluu and False Flag Heroes @ Cabaret Underworld
  • Bloc Party @ Metropolis
  • Klo Pelgag and Benoit Paradis Trio @ Divan Orange
  • King Karoshi and the Picture Show @ Inspecteur Epingle
  • Tv Freaks, Genital Hospital, Tonitix and the 27th Hour DJs @ Kathy & Kimy
  • Bluies Night : Bharat & His Rhythm Four @ Upstairs Jazz Bar

FRIDAY JUNE 7

  • The Nadia Bashalani Trio and the Jimmyriggers @ Il Motore
  • Conor Maynard @ Corona Theatre
  • Dessy Di Lauro @ Upstairs Jazz Bar
  • Jonathan Richman avec Tommy Larkins @ La Sala Rossa
  • Sweet Mother Logic, Lackofsleep, Emilie & Ogen @ Divan Orange
  • The Flowergliders (album launch) @ Pub St-Ciboire
  • Spectre Folk, Steve Gunn, Matthew “Doc” Dunn @ Casa del Popolo
  • Jefre Cantu-Ledesma & Paul Clipson + Le Revelateur @ Musee D’Art Contemporain de Montreal

SATURDAY JUNE 8

  • Charles Ellison Quartet @ Upstairs Jazz BAr
  • Rude Beats @ Il Motore
  • Xavier Lebuis @ Bily Kun
  • Kevin Drumm, Lussuria, Alberich and Ames Sanglantes@ La Sala Rossa
  • MV & EE’s Lost Weekend with P.G.Six and Herbcraft @ Casa del Popolo
  • Les Breastfeeders, Leamers, Jesuslesfilles and Dj Izi Laterreur @ Divan Orange

SUNDAY JUNE 9

  • The Rolling Stones @ The Bell Centre
  • Piknic Electronik, Tia Maria & Cult MTL presents: Thugfucker, DJ Tennis, Buck Smith and Okin @ PArc Jean-Drapeau
  • Oso Blanco (Nate Wooley, C.S. Yeh, Colin Stetson, Ryan Sawyer) @ Casa del Popolo
  • Bud Rice and Senja Sargeant @ Divan Orange
  • Dream Academy @ Cabaret Mado
  • The Supersuckers & Lydia Loveless @ La Sala Rossa
  • Robert Ashley + Thomas Buckner @ Usine C

MONDAY JUNE 10

  • Monique Giroux @ L’Astral
  • Peter Brötzmann, Joe McPhee and Jason Sharp @ La Sala Rossa
  • Baths, Houses and D33J @ Le Belmont
  • American Royalty @ Il Motore
  • Cut Hands + Sacred Paws + Howie Reeve @ Casa del Popolo

TUESDAY JUNE 11

  • BRAIDS w/ Flowchild @ Casa Del Popolo
  • !!! w/ Sinkane @ Le Belmont
  • Marin Nastuica and Laurent Djintcharadze @ Upstairs Jazz Bar
  • Kalmunity Tuesdays, live organic improv @ Les Bobards
  • Paul; Raymer @ Bily Kun
  • Royal Bingo with Matante Julie @ Royal Phoenix Bar
  • Pacha, Joshua Abrams’ Natural Information Society, Nouveau Zodiaque @ Sala Rossa
  • Merchandise, Destruction Unit, Milk Music and Ultrathin @ Il Motore
  • Half Baked and nipone @ Divan Orange

WEDNESDAY JUNE 12

  • Dawn Tyler Wilson @ Upstairs Jazz Bar
  • Roger Mcguinn @ Corona Theatre
  • Edward Sharpe and The Magnetic Zeros @ Club Soda
  • The Ratchet Orchestra and Malcolm Goldstein @ La Sala Rossa
  • Bill Orcutt and Chris Corsano @ Casa Del Popolo
  • Banana Lazuli, Crystal Bright and the Silver Hands @ Divan Orange

THURSDAY JUNE 13

  • Kylesa, Blood Ceremony, White Hills, Lazer/Wulf @ Il Motore
  • Vaginors, Thee Nodes, Sexface and Stan K. @ L’Escogriffe
  • Black Twig Pickers, The Ever-Lovin’ Jug Band, The Bogghoppers @ Casa del Popolo
  • Groenland, We Are The City and DJ Sunny @ Divan Orange
  • Canadian Hemp Guitars a display,demonstration and performance @ BBAM! Gallery
  • Le Vent du Nord with Stephen Faulkner @ L’ Astral
  • French-American Peace Ensemble + film David S. Ware – A World of Sound @ La Sala Rossa